TR2/1025TD500-R
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
FUSE BRD MNT 500MA 250VAC 125VDC
Catalog
Fuses
DataSheet
TR2/1025TD500-R PDF
Type Description
Series:BRICK 1025TD
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Mounting Type:Surface Mount
Fuse Type:Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps):500 mA
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:125 V
Response Time:Slow Blow
Package / Case:2-SMD, Square End Block
Breaking Capacity @ Rated Voltage:50A
Melting I²t:1.47
Approval Agency:CSA, UL
Operating Temperature:-
Color:-
Size / Dimension:0.405" L x 0.109" W x 0.109" H (10.29mm x 2.77mm x 2.77mm)