BK1/S501-10-R
Description
FUSE CERAMIC 10A 250VAC 5X20MM
DataSheet
BK1/S501-10-R PDF
Type Description
Series:S501
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge, Ceramic
Current Rating (Amps):10 A
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Fast Blow
Package / Case:5mm x 20mm
Breaking Capacity @ Rated Voltage:1.5kA
Melting I²t:-
Approval Agency:BSI, CSA, cULus, IMQ, SEMKO, VDE
Operating Temperature:-
Color:-
Size / Dimension:0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)