TR/3216TD6.3-R
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
FUSE BRD MNT 6.3A 32VAC/VDC 1206
Catalog
Fuses
DataSheet
TR/3216TD6.3-R PDF
Type Description
Series:CHIP 3216TD
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Mounting Type:Surface Mount
Fuse Type:Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps):6.3 A
Voltage Rating - AC:32 V
Voltage Rating - DC:32 V
Response Time:Slow Blow
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Breaking Capacity @ Rated Voltage:35A
Melting I²t:13.8
Approval Agency:cULus
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W x 0.039" H (3.20mm x 1.60mm x 1.00mm)