FSA-600MA
Manufacturer
OptiFuse
VIGOR # :
Description
GLASS FUSE-6.3X32MM, FAST 600MA
Catalog
Fuses
DataSheet
FSA-600MA PDF
Type Description
Series:FSA
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge, Glass
Current Rating (Amps):600 mA
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Fast Blow
Package / Case:3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Breaking Capacity @ Rated Voltage:35A
Melting I²t:0.213
Approval Agency:CSA, cULus, UR
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.250" Dia x 1.252" L (6.35mm x 31.80mm)