0680L9100-05
Manufacturer
Bel Fuse, Inc.
VIGOR # :
Description
FUSE BRICK SMD 2410 SLOW 10A
Catalog
Fuses
DataSheet
0680L9100-05 PDF
Type Description
Series:0680L
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Mounting Type:Surface Mount
Fuse Type:Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps):10 A
Voltage Rating - AC:50 V
Voltage Rating - DC:75 V
Response Time:Slow Blow
Package / Case:2-SMD, Square End Block
Breaking Capacity @ Rated Voltage:100A AC, 500A DC
Melting I²t:170
Approval Agency:AEC-Q200, CE, cURus
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.240" L x 0.100" W x 0.100" H (6.10mm x 2.54mm x 2.54mm)