0451.080MR
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
FUSE BOARD MOUNT 80MA 125VAC/VDC
Catalog
Fuses
DataSheet
0451.080MR PDF
Type Description
Series:NANO²® 451
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Mounting Type:Surface Mount
Fuse Type:Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps):80 mA
Voltage Rating - AC:125 V
Voltage Rating - DC:125 V
Response Time:Fast Blow
Package / Case:2-SMD, Square End Block
Breaking Capacity @ Rated Voltage:50A
Melting I²t:0.00033
Approval Agency:CSA, UL
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)