BK/C515-125MA
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
FUSE GLASS 125MA 250VAC 2AG
Catalog
Fuses
DataSheet
BK/C515-125MA PDF
Type Description
Series:C515
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Mounting Type:Through Hole
Fuse Type:Cartridge, Glass
Current Rating (Amps):125 mA
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Slow Blow
Package / Case:2AG, 5mm x 15mm (Axial)
Breaking Capacity @ Rated Voltage:35A
Melting I²t:0.101
Approval Agency:CSA, UL
Operating Temperature:-
Color:-
Size / Dimension:0.217" Dia x 0.598" L (5.50mm x 15.20mm)