023002.5DRT1SW
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
FUSE GLASS 2.5A 250VAC AXIAL
Catalog
Fuses
DataSheet
023002.5DRT1SW PDF
Type Description
Series:230
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Mounting Type:Through Hole
Fuse Type:Cartridge, Glass
Current Rating (Amps):2.5 A
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Slow Blow
Package / Case:Cartridge, Non-Standard (Axial)
Breaking Capacity @ Rated Voltage:100A
Melting I²t:50
Approval Agency:CSA, METI, UL
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm)