031502.8H
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
FUSE GLASS 2.8A 250VAC 3AB 3AG
Catalog
Fuses
DataSheet
031502.8H PDF
Type Description
Series:315
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Mounting Type:Through Hole
Fuse Type:Cartridge, Glass
Current Rating (Amps):2.8 A
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Slow Blow
Package / Case:3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Breaking Capacity @ Rated Voltage:100A
Melting I²t:170
Approval Agency:CSA, METI, UL
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.275" Dia x 1.275" L (6.99mm x 32.39mm)