022401.5HXW
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
FUSE GLASS 1.5A 250VAC 2AG
Catalog
Fuses
DataSheet
022401.5HXW PDF
Type Description
Series:224
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Mounting Type:Through Hole
Fuse Type:Cartridge, Glass
Current Rating (Amps):1.5 A
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Fast Blow
Package / Case:2AG, 5mm x 15mm (Axial)
Breaking Capacity @ Rated Voltage:100A
Melting I²t:0.8
Approval Agency:CSA, METI, UL
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.185" Dia x 0.570" L (4.70mm x 14.48mm)