BK1/GMD-630-R
Description
FUSE GLASS 630MA 250VAC 5X20MM
DataSheet
BK1/GMD-630-R PDF
Type Description
Series:GMD
Fuse Type:Cartridge, Glass
Current Rating (Amps):630 mA
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Slow Blow
Package / Case:5mm x 20mm
Breaking Capacity @ Rated Voltage:35A
Melting I²t:3.1
Approval Agency:CSA, UL
Operating Temperature:-
Color:-
Size / Dimension:0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)