0617.800MXP
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
FUSE 800MA 250V AXIAL
Catalog
Fuses
DataSheet
0617.800MXP PDF
Type Description
Series:617
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge, Glass
Current Rating (Amps):800 mA
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Fast Blow
Package / Case:5mm x 20mm
Breaking Capacity @ Rated Voltage:35A
Melting I²t:0.85
Approval Agency:CCC, CE, CSA, UR. VDE
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)