0ATO015.ZXPRO
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
FUSE AUTO 15A 32VAC/VDC BLADE
Catalog
Fuses
DataSheet
0ATO015.ZXPRO PDF
Type Description
Series:ATO®
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Automotive
Current Rating (Amps):15 A
Voltage Rating - AC:32 V
Voltage Rating - DC:32 V
Response Time:Fast Blow
Package / Case:Blade, ATO/ATC
Breaking Capacity @ Rated Voltage:-
Melting I²t:-
Approval Agency:CSA, SAE, UL
Operating Temperature:-
Color:Blue
Size / Dimension:0.750" L x 0.200" W x 0.480" H (19.05mm x 5.08mm x 12.19mm)