MINISMDC125F/16-2
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
PTC RESET FUSE 16V 1.25A 1812
Catalog
PTC Resettable Fuses
DataSheet
MINISMDC125F/16-2 PDF
Type Description
Series:PolySwitch®, miniSMD
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Polymeric
Voltage - Max:16V
Current - Max:100 A
Current - Hold (Ih) (Max):1.25 A
Current - Trip (It):2.5 A
Time to Trip:400 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min):50 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):140 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1812 (4532 Metric), Concave
Size / Dimension:0.181" L x 0.128" W (4.60mm x 3.24mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.019" (0.48mm)