MF-RM005/240-2
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
PTC RESET FUSE 240V 50MA RADIAL
Catalog
PTC Resettable Fuses
DataSheet
MF-RM005/240-2 PDF
Type Description
Series:Multifuse®, MF-RM
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Polymeric
Voltage - Max:240V (265V Int)
Current - Max:1 A
Current - Hold (Ih) (Max):50 mA
Current - Trip (It):120 mA
Time to Trip:10 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):18.5 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):65 Ohms
Resistance - 25°C (Typ):-
Operating Temperature:-20°C ~ 85°C
Ratings:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.327" Dia x 0.150" T (8.30mm x 3.80mm)
Height - Seated (Max):0.508" (12.90mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.114" (2.90mm)