0ZRP0375FF2A
Manufacturer
Bel Fuse, Inc.
VIGOR # :
Description
PTC RESET FUSE 60V 3.75A RADIAL
Catalog
PTC Resettable Fuses
DataSheet
0ZRP0375FF2A PDF
Type Description
Series:0ZRP
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Polymeric
Voltage - Max:60V
Current - Max:40 A
Current - Hold (Ih) (Max):3.75 A
Current - Trip (It):7.5 A
Time to Trip:22 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):17 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):60 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Ratings:AEC-Q200
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.650" L x 0.118" W (16.50mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):0.992" (25.20mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.402" (10.20mm)