MF-R135-0-99
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
PTC RESET FUSE 30V 1.35A RADIAL
Catalog
PTC Resettable Fuses
DataSheet
MF-R135-0-99 PDF
Type Description
Series:Multifuse®, MF-R
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Polymeric
Voltage - Max:30V
Current - Max:40 A
Current - Hold (Ih) (Max):1.35 A
Current - Trip (It):2.7 A
Time to Trip:7.3 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):65 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):170 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Ratings:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.350" Dia x 0.118" T (8.90mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):0.744" (18.90mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.201" (5.10mm)