MF-RX185/72-AP
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
PTC RESET FUSE 72V 1.85A RADIAL
Catalog
PTC Resettable Fuses
DataSheet
MF-RX185/72-AP PDF
Type Description
Series:Multifuse®, MF-RX/72
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Type:Polymeric
Voltage - Max:72V
Current - Max:40 A
Current - Hold (Ih) (Max):1.85 A
Current - Trip (It):3.7 A
Time to Trip:12.6 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):80 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):190 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Ratings:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.701" L x 0.122" W (17.80mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max):0.902" (22.90mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.201" (5.10mm)