30R135UPR
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
PTC RESET FUSE 30V 1.35A RADIAL
Catalog
PTC Resettable Fuses
DataSheet
30R135UPR PDF
Type Description
Series:POLY-FUSE®, 30R
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Type:Polymeric
Voltage - Max:30V
Current - Max:40 A
Current - Hold (Ih) (Max):1.35 A
Current - Trip (It):2.7 A
Time to Trip:7.3 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):40 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):130 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Ratings:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.350" L x 0.118" W (8.90mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):0.532" (13.50mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.201" (5.10mm)