RXEF375-1
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
PTC RESET FUSE 72V 3.75A RADIAL
Catalog
PTC Resettable Fuses
DataSheet
RXEF375-1 PDF
Type Description
Series:PolySwitch®, RXEF
Package:Bag
Part Status:Active
Type:Polymeric
Voltage - Max:72V
Current - Max:40 A
Current - Hold (Ih) (Max):3.75 A
Current - Trip (It):7.5 A
Time to Trip:24 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):30 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):80 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Ratings:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:1.071" Dia x 0.118" T (27.20mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):1.252" (31.80mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.400" (10.15mm)