PTGL7SAS5R6K4B51A0
Manufacturer
TOKO / Murata
VIGOR # :
Description
PTC RESET FUSE 60V 290MA RADIAL
Catalog
PTC Resettable Fuses
DataSheet
PTGL7SAS5R6K4B51A0 PDF
Type Description
Series:POSISTOR®, PTGL
Package:Bulk
Part Status:Not For New Designs
Type:Ceramic
Voltage - Max:60V
Current - Max:3 A
Current - Hold (Ih) (Max):290 mA
Current - Trip (It):386 mA
Time to Trip:-
Resistance - Initial (Ri) (Min):-
Resistance - Post Trip (R1) (Max):-
Resistance - 25°C (Typ):5.6 Ohms
Operating Temperature:-30°C ~ 125°C
Ratings:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.287" Dia x 0.138" T (7.30mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max):0.484" (12.30mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)