MPTH600V160M
Manufacturer
Meritek
VIGOR # :
Description
PTC RESET FUSE 250V 0.16A RADIAL
Catalog
PTC Resettable Fuses
DataSheet
MPTH600V160M PDF
Type Description
Series:MPTH
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Polymeric
Voltage - Max:250V
Current - Max:3 A
Current - Hold (Ih) (Max):160 mA
Current - Trip (It):320 mA
Time to Trip:7 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):4 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):16 Ohms
Resistance - 25°C (Typ):-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Ratings:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.354" L x 0.181" W (9.00mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)