RXEF300-AP
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
PTC RESET FUSE 72V 3A RADIAL
Catalog
PTC Resettable Fuses
DataSheet
RXEF300-AP PDF
Type Description
Series:PolySwitch®, RXEF
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Type:Polymeric
Voltage - Max:72V
Current - Max:40 A
Current - Hold (Ih) (Max):3 A
Current - Trip (It):6 A
Time to Trip:19.8 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):40 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):100 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Ratings:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.941" Dia x 0.118" T (23.90mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):1.126" (28.60mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.400" (10.15mm)