YM120C80N101
Manufacturer
Thermometrics (Amphenol Advanced Sensors)
VIGOR # :
Description
PTC RESET FUSE 265V 65MA RADIAL
Catalog
PTC Resettable Fuses
DataSheet
YM120C80N101 PDF
Type Description
Series:YM
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Ceramic
Voltage - Max:265V
Current - Max:400 mA
Current - Hold (Ih) (Max):65 mA
Current - Trip (It):98 mA
Time to Trip:-
Resistance - Initial (Ri) (Min):-
Resistance - Post Trip (R1) (Max):-
Resistance - 25°C (Typ):100 Ohms
Operating Temperature:0°C ~ 55°C
Ratings:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.177" Dia x 0.177" T (4.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max):0.256" (6.50mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.200" (5.08mm)