20LR550SU
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
PTC RESET FUSE 20V 5.5A STRAP
Catalog
PTC Resettable Fuses
DataSheet
20LR550SU PDF
Type Description
Series:POLY-FUSE®, LR
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Polymeric
Voltage - Max:20V
Current - Max:100 A
Current - Hold (Ih) (Max):5.5 A
Current - Trip (It):10.5 A
Time to Trip:5 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):9 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):22 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Ratings:-
Mounting Type:User Defined
Package / Case:Strap
Size / Dimension:1.417" L x 0.283" W (36.00mm x 7.20mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.039" (1.00mm)