16VT210NLU
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
PTC RESET FUSE 16V 2.1A STRAP
Catalog
PTC Resettable Fuses
DataSheet
16VT210NLU PDF
Type Description
Series:POLY-FUSE®, VT
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Polymeric
Voltage - Max:16V
Current - Max:100 A
Current - Hold (Ih) (Max):2.1 A
Current - Trip (It):4.7 A
Time to Trip:5 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):18 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):65 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Ratings:-
Mounting Type:User Defined
Package / Case:Strap
Size / Dimension:2.795" L x 0.159" W (71.00mm x 4.05mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.032" (0.80mm)