YPCJ0010T
Manufacturer
Thermometrics (Amphenol Advanced Sensors)
VIGOR # :
Description
PTC RESET FUSE 265V 110MA RADIAL
Catalog
PTC Resettable Fuses
DataSheet
YPCJ0010T PDF
Type Description
Series:YP
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Ceramic
Voltage - Max:265V
Current - Max:2.2 A
Current - Hold (Ih) (Max):110 mA
Current - Trip (It):230 mA
Time to Trip:-
Resistance - Initial (Ri) (Min):-
Resistance - Post Trip (R1) (Max):-
Resistance - 25°C (Typ):10 Ohms
Operating Temperature:0°C ~ 60°C
Ratings:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.532" Dia x 0.197" T (13.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):0.591" (15.00mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.200" (5.08mm)