MF-R075/90-2-17
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
PTC RESET FUSE 90V 750MA RADIAL
Catalog
PTC Resettable Fuses
DataSheet
MF-R075/90-2-17 PDF
Type Description
Series:Multifuse®, MF-R/90
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Polymeric
Voltage - Max:90V
Current - Max:10 A
Current - Hold (Ih) (Max):750 mA
Current - Trip (It):1.8 A
Time to Trip:60 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):370 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):750 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Ratings:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.469" Dia x 0.142" T (11.90mm x 3.60mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.201" (5.10mm)