PESD42VS2UTR
Manufacturer
Nexperia
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 42V 95V TO236AB
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
PESD42VS2UTR PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):42V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):46.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:95V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):1.8A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:-
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:17pF @ 1MHz
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TA)