PESD12VU1UT,215
Manufacturer
Nexperia
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 12V 39V SOT23
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
PESD12VU1UT,215 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):12V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):14.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:39V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):5A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:200W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:0.6pF @ 1MHz
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TA)