SMB10J16AHE3/52
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 16V 26V DO214AA
DataSheet
SMB10J16AHE3/52 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Discontinued at Digi-Key
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):16V
Voltage - Breakdown (Min):17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):38.5A
Power - Peak Pulse:1000W (1kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)