SM8S28CATR
Description
28V 6600W PACKAGE DO-218AB BI-DI
DataSheet
SM8S28CATR PDF
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):28V
Voltage - Breakdown (Min):31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:45.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):145A
Power - Peak Pulse:6600W (6.6kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)