1.5KE16ATR
Manufacturer
SMC Diode Solutions
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 13.6V 22.5V DO201AD
DataSheet
1.5KE16ATR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):13.6V
Voltage - Breakdown (Min):15.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:22.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):67A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C (TJ)