SMAJ33A-TR
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 33V 69.7V SMA
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
SMAJ33A-TR PDF
Type Description
Series:SMAJ, TRANSIL™
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):33V
Voltage - Breakdown (Min):36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:69.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):33A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:400W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)