TV30C161J-G
Manufacturer
Comchip Technology
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 160V 259V DO214AB
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
TV30C161J-G PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):160V
Voltage - Breakdown (Min):178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):11.58A
Power - Peak Pulse:3000W (3kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)