SR70-02CTG
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 70V 12V SOT143-4
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
SR70-02CTG PDF
Type Description
Series:SR70, SPA®
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Steering (Rail to Rail)
Unidirectional Channels:2
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):70V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):-
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:12V (Typ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs):30A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:-
Power Line Protection:No
Applications:Ethernet
Capacitance @ Frequency:2pF @ 1MHz
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)