AK15-190C
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TVS AXIAL KA RATED- 15KA 190V BI
DataSheet
AK15-190C PDF
Type Description
Series:AK15
Package:Bulk
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):190V
Voltage - Breakdown (Min):200V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:290V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):15000A (15kA) (8/20µs)
Power - Peak Pulse:-
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:3700pF @ 10kHz (Max)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)