15KPE60CA
Description
TVS DIODE 60V 97.4VC 15KW AXL
DataSheet
15KPE60CA PDF
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):60V
Voltage - Breakdown (Min):66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:97.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):155A
Power - Peak Pulse:15000W (15kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)