SMBJ12CA
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 12V 19.9V DO214AA
DataSheet
SMBJ12CA PDF
Country of origin
Date code
New
ads
Type Description
Series:SMBJ
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):12V
Voltage - Breakdown (Min):13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):30.2A
Power - Peak Pulse:600W
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)