PESD2CANFD24V-QBZ
Manufacturer
Nexperia
VIGOR # :
Description
PESD2CANFD24V-QB/SOT8015/DFN11
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
PESD2CANFD24V-QBZ PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:2
Voltage - Reverse Standoff (Typ):24V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):25.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:42V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):2.6A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:-
Power Line Protection:No
Applications:Automotive, CAN
Capacitance @ Frequency:5.2pF @ 1MHz
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TA)