SMCJ8.5CATR
Manufacturer
SMC Diode Solutions
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 8.5V 14.4V SMC
DataSheet
SMCJ8.5CATR PDF
Type Description
Series:-
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):8.5V
Voltage - Breakdown (Min):9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):104.2A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)