SMB10J24AHR5G
Manufacturer
TSC (Taiwan Semiconductor)
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 24V 38.9V DO214AA
DataSheet
SMB10J24AHR5G PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, SMB10J
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):24V
Voltage - Breakdown (Min):26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:38.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):25.7A
Power - Peak Pulse:1000W (1kW)
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)