SMAJE160CA
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 160V 259VC 400W SMA
DataSheet
SMAJE160CA PDF
Type Description
Series:SMAJE
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):160V
Voltage - Breakdown (Min):178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):1.6A
Power - Peak Pulse:400W
Power Line Protection:No
Applications:Telecom
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)