1.5KE220CA-T
Manufacturer
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 185V 328V DO201
DataSheet
1.5KE220CA-T PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):185V
Voltage - Breakdown (Min):209V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:328V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):4.6A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)