SMBJ190C
Manufacturer
Meritek
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 190V 340.1V DO-214AA (
DataSheet
SMBJ190C PDF
Type Description
Series:SMBJ
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):190V
Voltage - Breakdown (Min):211V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:340.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):1.76A
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:-
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C