SMB6F48A
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
600 W, 48 V TVS IN SMB FLAT
DataSheet
SMB6F48A PDF
Type Description
Series:SMB6FxxA
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):48V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):53.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:100V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):40A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)