SMBJ6.5CD-M3/H
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 6.5V 11V DO214AA
DataSheet
SMBJ6.5CD-M3/H PDF
Type Description
Series:TransZorb®
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):6.5V
Voltage - Breakdown (Min):7.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:11V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):54.5A
Power - Peak Pulse:600W
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)