BZW06-273B
Manufacturer
Diotec Semiconductor
VIGOR # :
Description
TVS DO-15 273V 600W BI
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
BZW06-273B PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):273V
Voltage - Breakdown (Min):304V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:438V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):1.6A
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-50°C ~ 175°C (TJ)