RKZ7.5TKP#R5
Description
ZENER DIODE, 7.5V
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
RKZ7.5TKP#R5 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):4V
Voltage - Breakdown (Min):6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:-
Current - Peak Pulse (10/1000µs):-
Power - Peak Pulse:-
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:8pF @ 1MHz