SMBG160AHE3/5B
Description
TVS DIODE 160V 259V DO215AA
DataSheet
SMBG160AHE3/5B PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):160V
Voltage - Breakdown (Min):178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):2.3A
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)